HR Admin din viitor – cum evolueaza acest rol si cum tinem pasul cu trendurile?

Picture of Nicoleta Ilea

Nicoleta Ilea

HR Admin este considerat adesea ”poarta de intrare in HR”, cealalta poarta fiind zona de recrutare.

Pentru HR Admin este necesara diploma de Inspector Resurse Umane, cunostinte de legislatia muncii, foarte mare atentie la detalii, skill-uri de organizare si comunicare, asta asa sa mentionam cateva.

Totul se schimba, totul evolueaza cu o velocitate ceva de speriat!
HR Admin incotro?

Vom fi inlocuiti de roboti?

In ultimii ani tot aud intrebarea: vom fi inlocuiti de roboti?
Inlocuiti, categoric nu, insa, cu ajutorul lor, ne putem usura munca, putem sa automatizam procese de HR astfel incat sa ne putem dedica timpul asa cum trebuie H-ului din HR.

De mult, tare de mult, salariile se faceau complet manual, pe niste foi imense, cearceafuri cum le spuneam si visam la momentul in care va exista ceva, un program care sa preia automat angajatii si informatiile de la o luna la alta, care sa calculeze tot, noi doar sa introducem concedii de odihna, medicale, si ce-o mai fi. Ei bine traim azi ceea visam noi atunci. Nu spun ca e rau sa stii sa calculezi totul manual, caci a fost un moment in care era musai sa terminam salariile si luandu-se curentul in cartier, a trebuit sa fie facute salariile “la ciocanel”. Noroc ca stiam sa le calculam si fara program, asa pe vechi, old school e bun, tare bun.

Acum desi avem la indemana ceva soft-uri, inca se mai fac de contracte de munca, acte aditionale, declaratii, cate si mai cate documente pe modelul save as, modificate datele, ctrl s si ctrl p.


Acum, cand facem atatea documente “la ciocanel” ne gandim la momentul in care inca din procesul de recrutare, programul/softul/robotelul va pregati draftul de oferta si il va trimite automat candidatului. Apoi, dupa ce candidatul accepta oferta si va trimite cartea de identitate, robotelul va compila toate informatiile si va genera draftul complet de documente, va trimite informatiile catre firma de SSM / PSI, va trimite catre compania/clinica contractata pentru medicina muncii, etc.
Exista astazi cateva softuri, atat din Romania, cat si la nivel international care fac o parte din aceste documente, insa nu neaparat tot pachetul – all employee life cycle.

Te vei intreba: ok, ce voi face eu ca HR Admin in acest viitor?

Ei bine, vei avea ce sa faci:

Iti spuneam mai devreme ca vei avea mai mult timp de H din HR, partea de Human:

Bineinteles ca sunt multe alte lucruri care vor aparea in fascinanctul (pentru mine) domeniu al HR-ului, HR-ul deja pe langa ceea ce stim astazi, va include si fi un mix (deja incep sa se vada clar mugurii) de: legislatie, comunicare, marketing, sales, programare, PR, un mix ultra-interesant. Acum, cel mai bun lucru care il poti face pentru tine este sa fii sincer(a) cu tine si sa iti raspunzi la cateva intrebari:

  • Care sunt valorile mele non-negociabile?
  • Ce imi aduce bucurie?
  • Care sunt task-urile care ma consuma?
  • Care sunt task-urile care imi incarca bateriile?
  • Cum arata pentru mine ziua perfecta la munca?
  • Cum arata mediul ideal de lucru?

Acestea sunt doar cateva intrebari care sa te ajute sa aprinzi o mica luminita si sa iti dai seama daca esti in locul potrivit pentru tine, iar cand spun loc, ma refer si la job, companie, echipa, etc 😉 Poate ca HR-ul nu este chiar ceea ce iti doresti, si asta este ok, sau poate iti vei da seama ca HR-ul este fix pentru tine, dar poate inca nu este decis(a) spre care arie sa mergi.

Este ok si asta, scrie-ne si te putem ajuta sa descoperi.

Autor

Programe
Citește și alte articole pentru tine

HR Metrics

Indicatori precum Attrition, Turnover, Employee Retention, Stability Matrix, Employee Satisfaction sunt metrici importante de HR….

Citește articolul »

Realitatea Virtuală (VR) în HR

Realitatea virtuală în HR poate contribui la îmbunătățirea unor procese de recrutare, employer branding, onboarding, traininguri pentru angajați sau chiar la desfășurarea unor evenimente la distanță.

Citește articolul »

Distribuie articolul

Alătură-te unei comunități de sute de oameni de HR ce țin pasul cu dinamica fără precedent din piața muncii!